Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
Skellefteå AIK Friidrott
Starka segrare i MidNight Marathon
2019-05-18 18:34
Bild från starten 2018
Skellefteå Midnight Marathon avgjordes strålande väder under lördagen. I Halvmaran för damer drygt 21 km segrade Irene Johansson Skellefteå på fina tiden 1.29,27 före Maja Gren Skog på 1.31,17. Noterbart är att Irenes tid var fjärde bästa totalt.

I herrklassen vann Joakim Bäckström från MoDo Sports Academy med utmärkta tiden 1,21,04 drygt 8 min före tvåan Daniel Hällgren. Det blir närmast Stockholm Maraton för Joakim.

Kvartsmaran cirka 10,5 km vanns av Elisabet Clausen i damklassen 38,31sju min före Petra Ödman. och Herrklassen vann Jonatan Björnberg överlägset på 36,02 och två blev Tim Kerro, Stensele.  Elisabeths tid var overall näst bästa.

Resultat Skellefteå MidNight Marathon, se nedan:
Resultat Skellefteå MidNight Marathon 18 maj 2019

Kvinnor 10,5 km: 1) Elisabet;Clausen 38:26  2) Petra Ödman Dalasjö IK framåt 45:24  3) Karin Clausen 47:52  4) Emma Bystedt Skellefteå AIK Friidrott 49:30  5) Erika Bergmark Fällfors 50:40  6) Lisette Österlund  50:50  7) Elin Lindgren Skellefteå AIK Friidrott 51:20  8) Helena Törnelius Jumkils IF 53:02  9) Elin Teglund Skellefteå 53:05  10) Malin Jonsson Sjulsmark 53:20 11) Åse Svanborg Skellefteå AIK 53:29  12) Sofia Blomqvist OK Renen 54:32  13) Erica Eriksson Umeå 55:13  14) Elisabeth Sandlund Norrfjärden 55:42  15) Alma Lundström Skellefteå skidklubb 55:55  16) Malin Ström Skellefteå 57:13  17) Karolina Jonsson Norrfjärdens IF 57:38  18) Linnea Bergqvist SK-Storm 58:18  19) Maria Hamreby Skellefteå 01:01:53  20) Britta Nilsson Ersmark 01:02:23  21) Katarina Lundström Skellefteå 01:02:48  22) Julia Jonsson Rentjärn sk 01:03:35  23) Hildur Stenlund Skellefteå OK 01:04:17  24) Johanna Sundqvist Skellefteå OK 01:04:17 25) Simone Wahlberg Skellefteå 01:04:26  26) Eline Lyxzen  01:04:33 27) Kristina Finnholm Skellefteå AIK 01:05:00  28) Elin Eriksson Kåge 01:06:42 29) Sofia Eriksson Skellefteå 01:07:59   30 30) Gisela Taube-Lyxzen  01:17:30
  
Kvinnor 21km: 1) Irene Johansson Skellefteå 01:29:21  2) Maja Gren Skog Skellefteå AIK 01:31:12  3) Anna-Lena Stenlund Skellefteå AIK Friidrott 01:33:59 4) Linda Lidman OK Renen 01:38:57  5) Emelie Gauffin Skellefteå AIK friidrott 01:41:59  6) Maria Savonen Skellefteå 01:47:18  7) Erika Lind Skellefteå AIK 01:49:10  8) Lina Edström  01:50:56  9) Irene Bengtsson  01:52:41  10) Veronica Björk Skellefteå 01:53:23  11) Belinda Nilsson  01:54:09  12) Anna Morén Skellefteå aik friiidrott 01:54:16  13) Lina Vågstedt Arnäsvall 01:54:30 14) Anne Pakisjärvi  01:58:16  15) Josefin Lundgren Skellefteå 01:59:39  16) Lena Rosenius Burträsk 01:59:59  17) Josefine Karlsson Jörns IF 02:00:37  18) Kristina Hedström Luleå 02:06:53  19) Marie Louise Karlander Skellefteå AIK 02:12:46  20) Emma Ermling Skelleftehamn 02:47:47
  
Män 10,5 km: 1) Jonatan Björnberg  35:56 2) Tim Kerro Stensele SK 38:59  3) Adam Biten 39:23  4) Rasmus Wikström Sk storm 44:20  5) Marcus Norman Stadium 44:46  6) Mattias Lilja Byske 44:57  7) Samuel Söderlund Jävre IF 45:10  8) Andreas Lindgren  45:30  9) Per Furberg  47:08  10) Mattias Steinwall Skellefteå 47:10  11) Patrik Flodström Piteå 47:56  12) Daniel Näslund Umeå 49:18   13) Per Degermark Skellefteå 49:30  14) Adrian Radway  49:46  15) Adam Wahlberg  50:02   16) Sven-Erik Bergqvist SK Storm 51:25  17) Alf Sahlman BI Nordic 52:08  18) Bertil Sandström Kågedalens SK 53:11  19) Daniel Coquard Piteå 53:30  20) Robert Hunt Skellefteå 53:48  21) Martin Edeljung Skellefteå 54:18  22) Lars Lidgren Skellefteå AIK 55:43   23) Andreas Aston  57:57   24) Michael Jonsson Rentjärn SK 59:34  25) Björn Ramstedt  01:00:07   26) William Cartwright Skellefteå 01:01:34   27) Fredrik Hamreby SBMK 01:01:53  28) Anders Öhrvall Bergsbyns SK 01:04:13   29) Karl Gustafsson Skellefteå Crossfit 01:04:40  30) Olof Rymark 01:11:14 
 
Män 21km: 1) Joakim Bäckström Modo Sports Academy 01:21:00  2) Daniel Hällgren  01:29:12  3) Peder Andersson Kåge 01:29:19  4) Stephen McDonough Skellefteå AIK Friidrott 01:30:09  5) Albin Karlsson Skellefteå Skidklubb 01:30:11  6) Magnus Olsson Jalles TC 01:33:24  7) Tobias Eriksson Lycksele 01:34:43  8) Jonas Persson  01:35:01  9) Jakob Sandström  01:35:47  10) Joakim Hällgren Kåge 01:36:11   11) Markus Rosenius Burträsk 01:37:13  12) Peter Malmström Prästbordet IF 01:39:48  13) Nicklas Eriksson Lycksele löparklubb 01:43:08  14) Sören Markström Skellefteå AIK friidrott 01:44:37  15) Fredrik jakobsson Sunnanå SK 01:44:54  16) Leif Lindgren  01:45:10  17) Henrik Lindström Bureå 01:45:38   18) Johan Viktor Falhgren Howell Umeå 01:46:41   19) Magnus Jonsson Boden 01:47:23  20) Alexander Lindgren Skellefteå 01:48:19   21) Tomas Hedström Luleå 01:50:32   22) Henrik Jonsson Rentjärn SK 01:51:47  23) Henrik Sundström Umeå 01:53:52  24) Daniel Sjöstedt FFIK 01:55:05  25) Daniel Lindström Luleå 02:01:00   26) Lennart Larsson  02:11:01  27) Fredrik Ekholm Lonesome Runners 02:46:14




Nyhetsarkiv
Boden Summer Games2019-06-10 23:10
Nöjda mångkampare2019-06-02 20:11
Arenatävlingar2019-05-08 09:08
Broarna Runt är igång2019-04-09 17:29
Julia 2a i Arcuskampen2019-04-03 18:15
Bottnarydskastet 20182018-06-18 10:17
Familjedag på Norrvalla2018-05-23 10:53
Midnight Marathon 20182018-04-18 09:09
Nybörjarträning i vår2018-02-19 12:00
 
Vi stödjer SKellefteå AIK